KAPITÁNSKÉ ZKOUŠKY


Následující řádky mají za cíl podat v co možná nejjednodušší podobě základní informace a možnosti týkající se kapitánských průkazů a s nimi spojených kapitánských zkoušek. Vše zde uvedené se týká námořní plavby.
Pokud Vás okouzlila představa řízení lodě a rozhodli jste se stát kapitánem, je ve většině případů nezbytné vlastnit průkaz, který Vás k tomuto bude opravňovat. Pro dnes velice rozšířený charter lodí je vlastnictví kapitánské licence nutností. U nás v České Republice existuje několik možností, jak příslušné oprávnění získat. My se zde budeme věnovat průkazům českým a chorvatským.
ČESKÝ PRŮKAZ
Takzvaný "český" průkaz u nás vydávají dvě instituce.
První z nich je Ministerstvo dopravy (MDČR), které vydává kapitánské průkazy opravňující k vedené námořní jachty. Tyto průkazy mají několik úrovní - více informací ZDE.
Druhou institucí je Ministerstvu dopravy podřízená Státní plavební správa (SPS), která vydává průkazy VMP (vůdce malého plavidla). S průkazem VMP se však můžete vydat pouze 0,75 námořní míle od nejbližší pevniny. Pro námořní jachting je tedy spíše nevhodný. Hodí se spíše pro rekreační vyjížďky na malém člunu podél pobřeží.
KAPITÁNSKÁ ZKOUŠKA
Kapitánská zkouška se skládá ze dvou hlavních částí.
Praktická část - týdenní plavba na moři s certifikovaným instruktorem zakončená praktickou zkouškou
Teoretická část -
Písemná část: navigační příklad.
Ústní část: zkouší se jednotlivě navigace, meteorologie, plavební nauka, první pomoc, námořní právo a základy angličtiny.
CHORVATSKÝ PRŮKAZ
Nejen snadnost získání chorvatského průkazu, ale v mnoha případech i nešťastně nastavené parametry českého průkazu, vedou k tomu, že počet vydaných chorvatských průkazů Čechům každoročně převyšuje počet průkazů vydaných českým Ministerstvem dopravy.
KAPITÁNSKÁ ZKOUŠKA
Je potřeba složit zkoušku na chorvatském kapitanátu. Zkouška probíhá ústní formou před zkušební komisí  a trvá přibližně 15 minut.
 

Školící středisko   l   Kapitánské průkazy   l    Typy českých průkazů    I   Info Web MDČR    I    Info Web SPS

Vyhledat loď l Kapitánské kurzy l Kapitánské průkazy l Počasí Chorvatsko l Počasí Řecko l Meteorologie l Pojištění kauce l Partneři l Mapa stránek I Chorvatsko apartmány
EUROMARINA 2010
Chorvatsko apartmány I ShoreHotel I Windsurfing l eShop4U l MujAndilek
x