Chalkidiki

Tato oblíbená turistická oblast se nachází v severní části Řecka, jižně od Thessaloniki (Soluně). Egejské moře se zde zařezává do pobřeží tří protáhlých poloostrovů : Kassandra, Sithonia a Athos.

 

POLIGIROS

Hlavní město Chalkidiki vzdálené od Soluně 69 km je postaveno stupňovitě na úpatí hory Holomon. Nachází se zde archeologické muzeum s nálezy z okolí. Návštěvnicky zajímavá je rovněž stará čtvrť města.

 

KASSANDRA

Nejzápadnější poloostrov Chalkidiki. Zajímavá je velkými plážemi, borovými lesy a malými vesničkami. Má svou osobitou identitu, která se od okolí odlišuje.

Nedaleko vesnice Petralona je jeskyně, která se nachází 800m pod vesnicí - na západním úpatí hory Katsika v nadmořské výšce 250 m. Celková délka podzemních chodeb je asi 1.500 m. Jeskyně je zajímavá i z paleontologického pohledu. Obsahuje nádherné stalagnity a stalaktity všech druhů (sloupy, disky apod.). Objevena byla v roce 1959 J. Petrocheilosem, pozdějším prezidentem řecké speleologické společnosti, který ji pojmenoval Kokines Petres (červené skály). V roce 1960 zde byla nalezena lebka neandrtálce, která je spolu s dalšími nálezy (mezi jiným 34 zvířecími druhy) umístěna na Universitě v Soluni. Jeskyně se otvírá v 9:00 a zavírá v 17:00.

Olivovníky a zelené pole obklopují cestu do Nea Moudania, která prochází přes Nea Triglia. Triglia je optimální východisko pro návštevu tradičních vesnic Dionisiou  a Zografou. Domy těchto vesnic jsou nízké a kamenné s šikmou střechou a podivnými komíny.Věž staré Zografou je připomínkou dřívějšího období a zdá se že okolní budovy byli postaven kolem v pozdější době.

Krátká jízda autem směrem na jih vede podél atraktivního pobřeží a směřuje do Nea Potidaea, která byla postavena na ruinách antické Potidaei. Potidaea byla založena kolonisty z Koryntu. Cesta pokračuje kolem rybářských vesnic jako je Nea Fokea s byzantskou věží na pobřeží.Malá ale velmi tradiční vesnice Afitos je postavena nad sloupy antické citadely.další vesnicí je Kaithea s ruinami Diova chrámu (rovněž na pobřeží), Kriopigi, Polihrono a Pefkohori - všechny v zalesněné krajině a plážemi.

Kassandra poskytuje pro turisty mnoho ubytovacích a kempových zařízení. Množství piniových lesů v blízkosti písečných pláží. Obyvatelé Chalkidiki jsou velkými milovníky přírody. Vinná réva a květiny zde zpestřují nádvoří domů.

Asfaltová cesta kolem západního pobřeží běží kolem vesnic Agia Paraskevi, Agios Nikolaos, Nea Skioni a Kalandra. Věří se, že zde byla antická Mendi - kolonie založená kolem roku 750 p.n.l. Erihtrejci. Rybářsko vesnice Nea Skoini, Possidi a Siviri nabízejí nejen své atraktivní pobřeží ale také množství mořských specialit na jídelníčcích nespočetných malých taveren, kde se rovněž podává dobré místní víno.Cesta pak vede přes Kassandrii, která se může pochlubit nejlépe zachovalými větrnými mlýny v celé oblasti. Cesta končí na pláži Sani, která je obklopena velkými Piniemi.

 

SITHONIA

Podobnou přírodní krásu nabízí i prostřední výběžek Chalkidiki - Sythonia. Jsou zde písečné pláže, malé přístavy, rybářské vesnice a lesy. Cesta východně od Nea Moudania směřuje k Olinthos. Nedaleko této vesnice jsou zbytky antického Olinthu, který vybudovali Aténští kolonisté. Jen o něco dále se nachází Gerakini - dobře vybavené turistické středisko s písečnými plážemi a čistou vodou. Cestou dál po výběžku Sithonia můžete odbočit doleva a dostanete se do vesnice Ormylia (26 km vzdálené od Poligira). Vesnice je známá svou původní architekturou domů a kostelů. Vesnice Vatopedi je rovněž charakteristická díky těmto prvkům. Nachází se zde také 2.5 km dlouhá pláž se zlatým pískem a piniemi rostoucími až téměř u vody, takže na vodu vrhají svůj stín. Tento prvek se opakuje i v dalších vesnicích - Metamorfossis a Nikitas.

Přímo z pláže v Nikitas lze pozorovat komíny a červené střechy starých domů postavených na zalesněném kopci. Asi 2.5 km odsud se nachází opravený křesťanský kostel z 5. století. Za návštěvu rozhodně stojí i vesnice Agios Nikolaos, Pirgadikia, Sarti, Sikia a Neos Marmaras.Charakteristickým rysem této oblasti je čisté moře a vůně pinjí ve vzduchu.

 

Z Poligiros na horu Athos

 Jde o zajímavý výlet. Zpočátku zde je horská scenérie se stoupavými cestami, které vedou přes lesy, vinohrady, kolem zahrad a sadů. Cesta končí u písečných pláží za Arneou. Posledním městem na Athosu, které není součástí nezávislého mnišského státu, je Ouranoupolis. Ouranoupolis je branou do státu Athos.Již zmíněná Arnea se objeví po 38 km východně od Poligira. Dostaneme se sem cestou vedoucí po úbočí hory Holomon. Jsou zde kaštanové háje,jedle, pláž a pinje. Arnea je nejvíce známá svými vybranými viny a ručně opracovaným dřevem. Místní ženy jsou hrdé na svou dovednost ručního tkaní a udržují tradici, která sahá mnohá staletí nazpět. Po opuštění Arnei, by jste neměli opomenout navštívit Stagiru (14 km), která je rodištěm velkého filozofa Aristotela. Jeho socha stojí na zalesněném pahorku nedaleko vesnice. Zde se cesta rozděluje na dva směry : směrem do Stagiri a směrem do Stratoniki - nedaleké vesnice naproti. Krajina zde vytváří atmosféru nedotknutého míru a pokoje. Směrem na jih se návštěvník dostane do Ierissos, odkud se dají podnikat výlety do hor, včetně hory Athos. Dále po cestě, která vede po pobřeží se dostanete do malého přístavu Nea Roda, který leží v nejužším místě Athosu. Zde se perský král Xerxes v roce 781 p.n.l. hledal průliv, aby nemusel obeplouvat celý výběžek Athosu.

Pokud jedete dál po západním pobřeží, objeví se malý zalesněný ostrov - Amouliani.Je zde obrázkově pěkná rybářská osada s písečnými plážemi. Na ostrůvek se nejlépe dostanete z přístavů Tripiti nebo Ouranopoulis. Další možností k odpočinku po dlouhé cestě po Chalkidiki je návštěva svatého území Athosu. Pokud vyjedete z Ierissos, pojedete přes neustále se měnící přírodní scenérii. Cesta která vede do Gomati a Megali Panagie, je jednou z nejhezčích a prochází bujnou vegetací. Gomati a Megali Panagia mají obě unikátní tradiční ráz, který zůstává pro většinu turistů neznámým - právě díky tomu, že pokračují v cestě přes úchvatné strže.

Athos

Základní předpoklady pro vstup na Athos (Mont Athos)

V souladu s ediktem "Chryssobul", který vydal byzantský císař Constantine Monomahos v roce 1060 a který pořád zůstává v platnosti je podmínkou pro vstup na území :


Návštěva Athosu

Území Athosu je jedním z nejkrásnějších v celém Řecku a je zcela v náručí přírody.Tvoří ho malé údolí, rokle, zalesněné hory (jsou zde ale také holé a zrádné skály. Z mnoha míst je zajímavý výhled na pobřeží. Horská scenérie je v ruce s přítomností moře, které tak tvoří základní předpoklad pro izolaci zcela cizího světa, který si poustevníci zvolili za svůj mnišský stát. Jde o komunitu mnichů, která je stará přes tisíc let a jejichž každodenní život pozůstával z náboženských zvyků byzantské církve. Nejstarším klášterem na Athosu je Megisti Lavra, kde se také nacházejí nejcennější poklady a relikvie. Byl založen v 10. století Ossiem Athanassiem. Avšak i dříve se zde sjížděli mniši a poustevníci. Náklonnost byzantských císařů umožnila zvýšit počet klášterů na 40 a počet jejich obyvatel stoupl na 40 tisíc. Dnes je funkčních 20 klášterů a počet mnichů zde nepřevyšuje 1.700.

 Když se vám podaří získat povolení ke vstupu, můžete v Tripiti nebo Ouranopoulis nastoupit na loď a odjet do Dafni a z tama po zemi do Karies. Karies je hlavním městem, kde vás čekají administrativní záležitosti. V Karies se nachází kostel Protatos, který je nejstarším v oblasti (10. století). Kostel je bezpochyby zajímavým architektonickým skvostem a jsou v něm také fresky nakreslené Emmanuelem Panselinosem - posledním velikánem makedonské umělecké školy. Malby této školy spolu s krétskou školou, dekorují kostel klášterů Agia Lavra, Vatopedi, Iviron, Koutloumosiou, Doheiariou a dalších.

Při potulkách po různých klášterech návštěvník jistě ocení rovněž bohaté knihovny, mozaiky, miniatury,církevní nářadí a různé relikvie.

Informace

Události

Turistické informace

 

 

Vyhledat loď l Kapitánské kurzy l Kapitánské průkazy l Počasí Chorvatsko l Počasí Řecko l Meteorologie l Pojištění kauce l Partneři l Mapa stránek I Chorvatsko apartmány
EUROMARINA 2010
Chorvatsko apartmány I ShoreHotel I Windsurfing l eShop4U l MujAndilek
x