Ostrov Ithaka (Itaka)

Rozloha 96 km2

Pobřeží : 101 km

Ithaka byla v dějinách známá jako domov Odyssea. Ten se podle Homéra účastnil 10-ti letého obléhaní Tróje a dalších 10 let se vracel po moři spět domů. I dnes je Ithaka přitažlivým malým hornatým ostrůvkem s pěknými zátokami.


 Od Kefalonie je Ithaka oddělena úzkým (2-4 km) kanálem. Západní pobřeží ostrova je strmé a pusté a v kontrastu se zeleným pozvolna se svažujícím pobřeží na východě.

Hlavním městem a také městem s největším osídlením je Ithaka (nebo také Vathi).Jeho domy mají milé domky s červenými střechami. Nachází se na konci zátoky Molos se zajímavou scenérií. Asi tři kilometry severně se nachází jeskyně Nymf. Zde podle pověsti Odysseus uložil své dary poté co se po deseti letech od konce trójské války vrátil na Ithaku.

Zajímavým tipem k návštěvě je středověký klášter Archangelů v Perahori.

Severně od hlavního města asi 600 metrů nad hladinou moře se nachází klášter Kathara (Moni Katharon), z jehož zvonice je ojedinělý výhled na ostrov. Na horizontu můžete spatřit pohoří Akarnania, ostrůvky Echinades, vrcholky Zakynthu, východní pobřeží Kefalonie a také vstup do Patraského zálivu. Zátoka Polis na západě je rovněž místem, kde se nachází další jeskyně (Lojzos). Zde se nacházeli nápisy, které se vázali na uctívání Artemis, Héry a Athény. Ještě zajímavějším nálezem z poslední doby je nález dvanácti navzájem podobných třínožek.

Stavros - vesnice nacházející se 17 km severozápadně od Ithaky je dobrým výchozím bodem pro objevování severní části ostrova.

Asi 1 kilometr severně od vesnice Stavros se nachází Pelikata. Vykopávky na úbočí hory přinesli několik nálezů z osídlení v době bronzové. Nálezy posilnili teorii, že původní antické město Ithaka se nachází někde v blízkosti.

Kioni a Frikes jsou typické nedotčené iónské vesnice na severovýchodním pobřeží.Jsou zde nádherné místa pro vycházky nebo i delší pobyt.

Ithaka nabízí  nádherné pláže ke koupání, jeskyně a tiché vesnice s absencí nočního rámusu.

 

Přeprava na ostrov :

        Autobusem, autem nebo :

Lodí z Patras (5 hodin), z Astakos (2 hodiny, přes Agia Efimia)

Telefonní čísla :

Předvolba: 0674
Přístavní úřad v Ithace: 0674/32.909
Autobusové nádraží v Ithace: 32445
Policie: 32.205
První pomoc: 32.282


 

Vyhledat loď l Kapitánské kurzy l Kapitánské průkazy l Počasí Chorvatsko l Počasí Řecko l Meteorologie l Pojištění kauce l Partneři l Mapa stránek I Chorvatsko apartmány
EUROMARINA 2010
Chorvatsko apartmány I ShoreHotel I Windsurfing l eShop4U l MujAndilek
x