Ostrov Kos

Rozloha: 290 km2
Vzdálenost od Pirea: 200 námořních mil (asi 370 km)
Obyvatelstvo: 21.334

Mapa ostrova KosTento ostrov, který dal světu otce medicíny - Hippokrata, vypadá jako plovoucí zahrada. Město Kos je postaveno podél velké pláže a upoutá pozornost od prvního okamžiku. Můžete zde navštívit středověký palác rytířů, náměstí svobody se svými velkými platany pod kterýma prý rád sedával Hippokrates, když přemýšlel. Jsou zde také římské domy se zajímavými mozaikami, ranně křesťanské baziliky a muzeum se sochou (koho jiného než) Hippokrata ze 4. století p.n.l. Neopomenutelné jsou fascinující starověké, helénistické a římské pozůstatky.

Navštívit můžete také dórský Afroditin chrám, římskou hudební školu a hrad postavený v letech 1450-1478 rytíři z řádu sv. Jana na ruinách starověkého opevnění. Na hradě se nachází malá sbírka klasických soch a nápisy z helénistického, Byzantinského a ranně křesťanského období.

4 km na jihovýchod se nachází Aesculapium, který byl starověkou nemocnicí, která začala být stavěna ve 4. století p.n.l. Díky sklonu svahu na kterých byla stavěna, se Aesculapius nachází na čtyřech různých úrovních, které jsou spojeny mramorovým schodištěm. Mezi ruinami lze rozpoznat Aesculapiův chrám, oltář a lékařskou školu.

Nejznámějšími vesnicemi ostrova jsou pro svou krásu Asfendiou (14 km od Kosu), Kardamaina a Pyli. Z Pyli vede cesta do Palio se zbytky starého hradu a dále do vesnice Marmari a Mastichari. Na jihozápadním cípu ostrova leží Kefalos, vesnice známá díky svým krásným písečným plážím a malými tavernami. V Kafalu také můžete vidět ruiny Astypalaia, které bylo v antické době hlavním městem ostrova. Nedaleko města se nachází pěkná pláž. Po celém ostrově můžete nalézt i klidná místa, přičemž některé jsou poměrně dobře dostupné na kole. Kolo je ostatně každopádně hojně rozšířený dopravní prostředek po ostrově.

Doprava na ostrov

Ostrov KosZ Athén sem denně létají pravidelné linky. Rovněž z Athén, resp. z Pirea sem rovněž často jezdí lodě. další možností je využít lodní přepravy z Rhodu nebo Kalymnos. V Kosském přístavu můžete nalézt celní úřad, zdravotní středisko a bohatší návštěvníky snad bude zajímat i čerpací stanice pro jachty.

Lodí z Pirea
Informace: Přístavní úřad v Pireu, tel: 01/4226000

Lodí z Rhodu
Informace: Přístavní úřad na Rhodu, tel: 0241/28888

Lodí z Kalymna
Informace: Přístavní úřad v Kalymnos, tel: 0243/29304

Telefonní čísla :

předvolba: 0242
přístavní úřad: 28507
Policie: 22222
Turistická policie: 26666
Radnice: 28724
První pomoc: 22300


 

Vyhledat loď l Kapitánské kurzy l Kapitánské průkazy l Počasí Chorvatsko l Počasí Řecko l Meteorologie l Pojištění kauce l Partneři l Mapa stránek I Chorvatsko apartmány
EUROMARINA 2010
Chorvatsko apartmány I ShoreHotel I Windsurfing l eShop4U l MujAndilek
x