Lefkada (Levkada)


Lefkada mapaRozloha: 303 km2

Pobřeží: 117 km

 

ScorpioK dopravě na ostrov Lefkada nepotřebujete loď. Můžete sem využít mostu, který prochází nad úzkým průlivem, který odděluje pobřeží od ostrova. Existují pověry, že kdysi bývala Lefkada spojena s pevninou. Jeho první obyvatelé Lelegové však vykopali kanál a oddělili tak ostrov od pevniny. Nezávisle na těchto pověrách je skutečností, že Lefkada je hornatým ostrovem, který je pokrytý hustou vegetací. Jeho východní pobřeží se mírně svažuje do moře, které je chráněno proti větru a nachází se zde spousta malých zalesněných ostrůvků. Nejznámějším z nich je Skorpios (viz foto vpravo), Madouri a Sparti.

Naproti tomu je západní pobřeží strmé s několika nádhernými plážemi. Hlavním městem ostrova je Lefkada. Lefkada je klidným městem vybudovaným v místě přírodního přístavu. Skládá se z barevných dřevěných domů, jejichž horní patra jsou zakryty kovovými pláty. Lefkada je místem ze kterého budete vyrážet na své toulky po ostrově. Před opuštěním města ale nezapomeňte navštívit hrad Santa Maura, který se nachází v těsné blízkosti kanálu. Založen byl v roce 1300 Johnem Orsini, franským rytířem který ovládal ostrov.

 

Pokud se dáte po cestě vedoucí po východním pobřeží přes vesnice ohraničené na jedné straně mořem a na druhé bujnou vegetací (vesnice jako Ligia a Nikiana), dostanete se do Nidri - jednoho z nejoblíbenějších turistických míst ostrova. Nidri bylo domovem německého archeologa Dorpfelda, který prosazoval domněnku, že Lefkada nebyla ničím jiným, než Homérovou Ithakou.

Zajímavými archeologickými památkami ostrova jsou ruiny prehistorických měst a několik kruhových hrobů.

Vaší další zastávkou po ostrově bude zřejmě Poros se svou oblázkovou pláží Micro Yialo.

Nejjižnějším osídlením na pobřeží Lefkady je Vasiliki. Zde si můžete zaplavat na na dlouhé pláži, nebo se nalodit na loď, která vás během 30 minut doveze na mys Lefkada.

 

Na tomto nejjižnějším místě Lefkady kdysi stála Apollonova svatyně, která byla známá po celém tehdejším světě. Říká se, že si zde rovněž vzal život básník Sappho, když skočil z útesu díky nenaplněné lásce k Phaoně.

Vaše cesta po ostrově končí návštěvou Agios Nikitas. Je to tradiční rybářská osada na západním pobřeží Lefkady, nebo ve vesnici Karia, která je známá svými tradičními ručně vytvářenými výšivkami. Před návštěvou obou vesnic se můžete ponořit do vody na jedné z nejkrásnějších pláží Lefkady. Je tvořena bílým pískem. Z Nidri můžete vstoupit na loď a vydat se na cestu do Meganissi, která je 12 námořních mil (asi 22 km) jižně od Lefkady. Podle historiků byla Meganissi osídlena od dob Homéra. Jsou zde tři vesnice, mořské jeskyně a nádherné pláže s čistou vodou.

Telefonní čísla :

Předvolba: 0645
Policie: 22346
Archeologické muzeum: 23815
Přístavní úřad: 22322
Autobusové nádraží v Lefkadě: 22364
Nemocnice: 25371

 

Vyhledat loď l Kapitánské kurzy l Kapitánské průkazy l Počasí Chorvatsko l Počasí Řecko l Meteorologie l Pojištění kauce l Partneři l Mapa stránek I Chorvatsko apartmány
EUROMARINA 2010
Chorvatsko apartmány I ShoreHotel I Windsurfing l eShop4U l MujAndilek
x