Patmos


Mapa ostrova PatmosOstrovu Patmos bývá někdy přezdíváno "Egejský Jeruzalém". Tato přezdívka pramení z nápisu z 5. století. Na tomto ostrově v letech 95 a 97 pobýval v exilu sv. Jan a byl zde také údajně inspirován k napsání knihy "Zjevení Apokalypsy".

Později vyslal na ostrov císař Alexios Komnnos mnicha jménem Christodoulos Letrinos, aby zde založil klášter na počest Apoštola. A tak vznikl svátý klášter na Patmu, který je jedním z nejdominantnějších prvků ostrova. V září 1995 se zde oslavovalo výročí 1900 let od napsání Knihy zjevení.

PatmosPatmos se nachází mezi ostrovy Leros a Ikaria. Je hornatého charakteru s hojností malých roklí. Majestátní pevnost - klášter obepíná vrchol hory, která je obklopena oslnivě bílými domky, které vypadají jako kostičky na svahu kopce. Zajímavým prvkem jsou malé kostelíky a domky námořních kapitánů, které jsou od sebe odděleny úzkými pruhy, vysokými zdmi a malými kruhovými otvory s výhledem na moře.

 

Výstavba kláštera začala v 11. století. Je ohraničen masivními kamennými šedými zdmi se střílnami, které chránili hlavní kostel a dalších pět kaplí. Jeho vyjímečná pokladnice obsahuje ikony z byzantského a post-byzantského období, církevní nádoby, výšivky z 9. století a mnoho dalších hodnotných předmětů. V jeho knihovně jsou zase pergamenové dokumenty, patriarchální pečetě, zdobené rukopisy a vzácné staré knihy. V kapli věnovaní panně Marii lze vidět fresky z let 1210-1220.

Lodě, které přijíždějí na Patmos, kotví v přístavu ostrova, kterým je Skala. Skala je roztomilým místem s bílými domy s květinovými zahrádkami, rybářskými tavernami, hotely, restauracemi, kavárnami a obchody. Severně od Skaly je vesnice Kambos, která je obklopena stromy a zelení. Nedaleko Kambos se nachází nejlepší pláž na ostrově.

Členité pobřeží Patmu poskytuje množství pláží. Oblíbenými jsou zejména Grikos, Kallikatsou, Psili Ammos a Diakofti.

Doprava na ostrov

Lodí z Pirea
informace, tel.: 01/4226000

Telefonní čísla :

Předvolba: 0247
Vedení přístavu: 31.231
Policie: 31.303
Obecní úřad: 31.235, 31.666
Taxi: 31.225
První pomoc: 31.577


 

Vyhledat loď l Kapitánské kurzy l Kapitánské průkazy l Počasí Chorvatsko l Počasí Řecko l Meteorologie l Pojištění kauce l Partneři l Mapa stránek I Chorvatsko apartmány
EUROMARINA 2010
Chorvatsko apartmány I ShoreHotel I Windsurfing l eShop4U l MujAndilek
x