Mytologie ostrova Rhodos

Mytologie říká, že prvními obyvateli ostrova Rhodos byli Telchini, což byli synové Ponta (Pontus byl prastrýcem Dia) a Thalassy.Mimoto, že vynalezli první nástroje, měli zalíbení v umění. Z tohoto období pochází telchinské sochy bohů (např. Telchinský Apollo v městečku Lindos, enbo telchinská Héra a Nymfy ve městě Kamiros). Telchitům byla také Rheou (matka Dia) svěřena výchova jejího syna Posseidona, zatím co jeho bratr Zeus prožíval své dětsví na Krétě. Při jeho výchově pomáhala dcera Oceana - Kafira. Po svržení Crona na Posseidona připadla vláda nad mořem. Zamiloval se do sestry Telchitů Alie. A protože bohům se neodmlouvá, měl s ní šest synů a jednu dceru, podle které byl pak ostrov pojmenován.

Při jedné své cestě cestě z Kythiry na Kypr se zde chtěla zastavit bohyně Afrodita. Poseidonovi synové, kteří už v té době vládli na ostrově, však nediplomaticky odmítli bohyni poskytnout útočiště, což mělo za následek, že Afrodita syny Posseidona proklela tak (vynesla věštbu), že synové měli spáchat krvesmilství se svou matkou (Alií). Tento kousek se jim patrně podařil, protože následně se ze strachu ze svého otce synové odešli a schovali se v podzemí. Posléze dostali přezdívku "východní démoni". Telchini se rovněž obávali pomsty a tak se rozptýlili na různá místa. Jednomu z nich se podařilo uchýlit v Lykii (on sám se jmenoval Lykos) a postavit zde chrám Lykského Apollona. Jejich matka Alia se rozhodla budovat kariéru na nejvyšších místech a vrhla se do moře. Přejmenovala se na Leukotheu a byla uctívána jako bohyně. Následovala potopa a jen několik málo přeživších našlo útočiště v horách.

Níže položené oblasti byly dlouho zaplavovali vody. Ke zvratu došlo, když se bůh slunce Helios zamiloval do Posseidonovi dcery Rhodos. Helios svými paprsky ohříval ostrov tak dlouho, než se voda vypařila. Za tento čin se Helios stal patronem ostrova. Ze vztahu Helia a Rhody vzešlo sedm synů tzv. Heliadů : Ohimos, Kerkafos, Makkaros, Aktinas, Tenaghis, Triopas a Kandavlos. Z nezdařilého aktu pocházela rovněž krátkověká dcera Elektrione. Protože Heliadé náležitě uctili narození bohyně Athény (mimo jiné bohyně moudrosti, která se paradoxně se účastnila všech válek), dostali od ní darem astrofyzikální a námořnické znalosti, resp. moudrost obecně.

Další neuvážený čin byl spáchán bratry Makkarem, Kandavlem, Aktinem a Triopem, když tito zavraždili svého bratra Tenagha. Důvodem byla jeho vyčnívající moudrost. Opět ze strachu před trestem odešli pachatelé z ostrova. Makkaros na Lesbos, Kandavlos na Kos, Aktinas do Egypta, kde založil Heliopolis, a Triopas odešel do Ikarie. Zbylý dva bratři zůstali a založili město Achaia. Prvním králem, který zde vládl byl Ohimos. Za ženu si vybral Hegetorii, která mu porodila dceru Kyddipi (Kyrvia). Jeho bratr si počkal a poté co Kyddipi povyrostla zplodil s ní tři syny : Lindos, Kamiros a Ialyssos. Synové si pak zemi rozdělili a založili města nesoucí jejich jména.


 

Vyhledat loď l Kapitánské kurzy l Kapitánské průkazy l Počasí Chorvatsko l Počasí Řecko l Meteorologie l Pojištění kauce l Partneři l Mapa stránek I Chorvatsko apartmány
EUROMARINA 2010
Chorvatsko apartmány I ShoreHotel I Windsurfing l eShop4U l MujAndilek
x