Santorini

 

Rozloha  96 km2
Vzdálenost od Pirea: 130 námořních mil

Santorini mapaSantorini, je jedním z nejznámějších kykladských ostrovů. Od ostatních ostrovů ve skupině se liší geologickou stavbou, která vznikla díky činnosti dnes dřímajícího vulkánu. Západní strana ostrova je charakteristická strmými útesy, které jsou pokryty množstvím bílých domků. Útesy padají z výšky strmě dolů a končí až v hlubinách. Příkré pobřeží na západě je je v protikladu s východním pobřeží, kde se nacházejí rozsáhlé pláže, ze kterých některé jsou písečné, jiné oblázkové.

 

Fira

firaZ přístavu Skala můžeme vyšplhat na Firu, a to ať po svých nebo na oslu. Pro ty, které nechtějí tento náročný výstup podstoupit, je tu lanová dráha. Fira je velmi atraktivním místem, s úzkými uličkami, arkádami a čtvrtí, kde kdysi bydlela katolická vrchnost. Je zde také muzeum s prehistorickými nálezy (zejména keramikou), velkou expozicí váz ze 7. a 6. století p.n.l., dále několik archaických a klasických kousků, helenistické a římské sochy a portréty. Z Firy je pěkný výhled na dva malé vulkanické ostrůvky z černého kamene. Na tyto ostrůvky se lze dostat lodí. Stará Thira je místem s mnohými archeologickými zajímavostmi a jsou zde pozůstatky po Féničanech, Dórech, Římanech a Byzantincích. Centrem města běží "posvátná cesta". Budovy zahrnují skupiny domů, tržnice, koupele, divadla, svatyně, rezidenci Ptolemaje Euergeta, hrobky ze archaického a klasického období a rovněž z ranně křesťanského období. Na okolních skaliskách jsou ve staré thirské abecedě vytesány jména mužů a chlapců a jméno boha Apolla.

 

V Akrotiri jsou pozůstatky minojského města zničeného kolem roku 1500 p.n.l. erupcí sopky na Thiře. Jejím důsledkem zde nastala podobná situace, jako o mnoho staletí později v Pompejích. Zůstaly tady takto pohřbeny třípatrové domy, náměstí, dílny a podobně. Mezi zdejší nálezy patří obdivuhodné fresky (k vidění v Národním archeologické muzeu v Athénách), vázy a každodenní pomůcky.

Na nejvyšším vrcholku Santorini se nachází klášter Profitise Iliase, kde se každoročně 20. července koná malebná náboženská oslava. Ia, Vesnice jako vytržená ze starého světa, asi 11 km severně od Firy, je místem nesrovnatelné krásy. Unikátní vzhled vesnice je dán různě barevnými domky na skalách (modré, bílé, okrové). Je odsud rovněž nádherný výhled na moře.

 

 

 

Mezi nejvhodnější pláže ke koupání patří : Kamari (Armeni), Amoundi, Baxedes Perissa, Monolithos a Kokini Paralia. Některé pláže mají černý písek a ostatní jsou oblázkové. Nádherné prostředí, množství památek a unikátní architektura přitahuje na Santorini velmi velké množství turistů.

 

THIRASSIA

 Thirassia, ostrov v blízkosti Santorini je největším z prstence ostrůvků vytvořených vulkanickou aktivitou a je také jako jediný (kromě Santoroni) obydlený. Osamocená vesnice Horio, je pěkným místem s bílými domy. Do vesnice se dostaneme z přístavu přes 250 schodů. V zimně se na výlety vyráží z Ia do Thirassia, zatímco v létě cestovní kanceláře provozují výlety z Firy a Athinia.

Přeprava na ostrov

Lodí z Pirea
 

Užitečné telefonní čísla

Předvolba: 0286
Policie: 22649
Obecní úřad: 22231
Archeologické muzeum: 22217


 

Vyhledat loď l Kapitánské kurzy l Kapitánské průkazy l Počasí Chorvatsko l Počasí Řecko l Meteorologie l Pojištění kauce l Partneři l Mapa stránek I Chorvatsko apartmány
EUROMARINA 2010
Chorvatsko apartmány I ShoreHotel I Windsurfing l eShop4U l MujAndilek
x